Zabytki i ciekawe miejsca
-
Cis Henryk - najstarsze drzewo w Polsce
Najstarszy pomnik przyrody i jednocześnie symbol gminy - CIS HENRYK, rosnący w Henrykowie Lubańskim, uznawany za najstarsze drzewo w Polsce. Jego wiek w roku 1987 oszacowano na około 1250 lat.
Miejsce: Pomnik przyrody rośnie przy ścianie szczytowej budynku gospodarczego posesji nr 293, zlokalizowanej w Henrykowie Lubańskim, 3 km od głównego skrzyżowania szosy 296 z drogą biegnącą przez wieś (jadąc od strony Lubania skręcamy w lewo, od Węglinca lub z A – 4 w prawo). Dotarcie do wiekowego cisa ułatwią drogowskazy.
-
Renesansowy dwór pochodzący z lat 1570-1571 wraz z pięknie zdobionymi dwukondygnacyjnymi krużgankami
Dwór, obecnie kościół filialny, wzniesiony przez Christopha von Tschirnhausa według jego projektu jest perłą renesansowej architektury XVI wieku, sprowadzonej prosto z Włoch, gdzie studiował. W 1626 r. obiekt częściowo spłonął. W XVIII w. został powiększony o drugie skrzydło, a w 1945 r. uszkodzony. Dawną kaplicę dworską z częścią skrzydła po wojnie, w latach 1966-68, przebudowano na kościół, likwidując w tej części podział wewnętrzny pomieszczeń. Skrzydło z kościołem nakrywa dach czterospadowy. Na zapleczu, niewidocznym od strony drogi, znajduje się dziedziniec z dwoma ocalałymi skrzydłami dworu. Najcenniejszy fragment stanowi krużganek wsparty na kamiennych kolumnach sięgający drugiej kondygnacji z loggią wspartą na kolumnach toskańskich i jońskich. Parapet zdobią kartusze herbowe, rozdzielone kariatydami na kroksztynach ozdobionych maszkaronami. Misterne piaskowcowe płaskorzeźby zdobią arkady i pachwiny łuków.
Miejsce: Nawojów Łużycki leży przy drodze 357 na odcinku Lubań – Nowogrodziec. Dwór położony jest przy samej drodze, przy Kościele pw. Chrystusa Króla w Nawojowie Łużyckim.
-
Głaz narzutowy
Pomnikowy głaz narzutowy z wyrytą datą 23 listopada 1745 r. i nazwiskiem pruskiego generała H.J. Ziethena. Obelisk upamiętnia stoczoną tutaj bitwę Prusaków i Sasów podczas drugiej wojny śląskiej.
Miejsce: głaz ustawiony jest przy drodze łączącej Henryków Lubański.
-
Zespół kościelny z 2 połowy XVIII wieku w Henrykowie Lubańskim
Obiekt na który składa się kościół parafialny p.w. Św. Mikołaja oraz mur cmentarza z podcieniami i bramą.
Miejsce: Henryków Lubański 392, 59-800 Lubań.
-
Kościół p.w. Ścięcia Jana Chrzciciela w Kościelniku
Zbudowany przed rokiem 1346, w latach 1654 i 1735, w którym znajduje się późnogotycki tryptyk z roku 1496 z rzeźbami patrona św. Jana Chrzciciela, św. Anny i św. Jadwigi Śląskiej.
Miejsce: Kościelnik 37, 59-800 Lubań.
-
Kościół p.w. Trzech Króli w Radostowie Średnim
Wejście na teren kościelny prowadzi przez okazałą bramę w murze okalającym cmentarz. Przed Kościołem stoi barokowa rzeźba Św. Jana Nepomucena.
Miejsce: Położony na wzgórzu w środku wsi Radostów Średni - przy budynku mieszkalnym Nr 59 w Radostowie Średnim.
-
KOŚCIÓŁ P.W. Matki Bożej Królowej Polski w Radogoszczy
Współczesny kościół wzniesiony w 1982 jest obiektem założonym na rzucie prostokąta, z kruchtą, nakryty dwuspadowym ceramicznym dachem z sygnaturką ponad kalenicą. We wnętrzu kościoła wyposażenie współczesne.
Miejsce: Radogoszcz 68, 59-800 Lubań.
-
Kościół p.w. Zesłania Ducha Świętego w Mściszowie
Zbudowany w 1742 roku. Dawniej był to kościół protestancki służący jako "dom ucieczkowy" – przy murze dawnego kościoła katolickiego znajdują się dwa krzyże pokutne z XIV-XVI wieku.
Miejsce: przy budynku mieszkalnym Nr 82 w Mściszowie.
-
Kościół parafialny p.w. Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny, pochodzący z XV i XVI wieku w Pisarzowicach
Kościół zlokalizowany jest w centrum wsi i otoczony murem. We wnętrzu zachowały się gotycki portal kamienny i barokowy ołtarz z XVIII wieku.
Miejsce: Pisarzowice 120, 59-800 Lubań.
-
Mauzoleum rodziny von Lachmann-Falkenau w Jałowcu
W pobliżu kompleksu dworskiego w Jałowcu, w cieniach starych drzew i licznych zarośli znajduje się przejmujące i zarazem zachwycające Mauzoleum rodziny von Lachmann-Falkenau. Dawni właściciele ziemscy stracili jedynego syna podczas działań wojennych. Postanowili postawić mu piękne mauzoleum. Projekt neogotyckiej kaplicy grobowej wykonał niemiecki architekt Carl Johann Bogislaw Lüdecke, twórca m.in. pawilonów we wrocławskim ZOO, pałaców w Kopicach, Biechowie, Tułowicach, a także mauzoleum rodzinny Wollerów z pobliskiej Leśnej. Twórcą przejmującej i zachwycającej rzeźby, przedstawiającej pochylonego anioła nad ciałem żołnierza był berliński rzeźbiarz Rudolf Siemering.
Miejsce: Jałowiec – za placem zabaw.